بیمه درمان تکمیلی

نکات کلیدی که احتمالاً از فرم بیمه تکمیلی نمی‌دانید

افراد پیوسته در این فکر هستند که نکند مسائلی پیش آید و آرامش زندگی آن‌ها را به هم بزند. یکی از عواملی که آرامش خانواده‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد بیماری است. در ایران بیمه درمان تکمیلی بخش قابل توجهی از هزینه‌های درمانی را جبران می‌کند. بیمه تکمیلی در کنار بیمه‌های پایه نقش مهمی در سیستم سلامتی عموم جامعه ایفا می‌کند و در سال‌های اخیر دسترسی مردم به مراقبت‌های پزشکی را افزایش داده است. همان طور که می‌دانید صنعت بیمه، صنعت پیچیده‌ای است و ممکن است افراد در هر یک از مراحل استفاده از خدمات درمانی، از ثبت‌نام گرفته تا دریافت هزینه‌های درمانی سردرگم شوند زیرا هر یک از مراحل گفته شده فرم مخصوص به خود را دارد در این بخش قصد داریم فرم بیمه تکمیلی که در تمام روند استفاده از خدمات بیمه‌ای به کارتان می‌آید را بررسی کنیم.

آگاهی از طرح‌های درمانی در ایران

سازمان تأمین اجتماعی، خدمات درمانی، نیروهای مسلح و… بیمه‌گر پایه هستند. خدمات درمانی در بیمه پایه به صورت محدود ارایه می‌شود در واقع ارایه خدمات درمانی به صورت نامحدود در توان بیمه‎گران پایه نیست. اما امکان دیگری نیز وجود دارد که افراد بتوانند هزینه‌های سنگین درمان بسیاری از بیماری‌ها را تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دهند. امروزه که افراد بیش از گذشته در معرض ابتدا به انواع بیماری‌ها قرار گرفته‌اند نباید در مورد بیمه تکمیلی کوچکترین تردیدی داشته باشیم. در این جا لازم است قبل از آشنایی با فرم بیمه تکمیلی بدانید که چگونه می‌توانید از بیمه تکمیلی استفاده کنید. بیمه تکمیلی توسط شرکت‌های بیمه و به صورت گروهی و انفرادی ارایه می‌شود.

بیمه تکمیلی گروهی: هر مجموعه کاری می‌تواند کارکنان خود را اعم از رسمی،پیمانی و قراردادی که مایل به دریافت پوشش‌های درمانی باشند بیمه کند. در این بیمه‌ها افراد به همراه اعضای خانواده خود از مزایای بیمه تکمیلی استفاده می‌کنند.

بیمه تکمیلی انفرادی: افرادی که شغل آزاد دارند، یا دفترچه بیمه پایه ندارند نمی‌توانند بیمه تکمیلی گروهی را خریداری کنند. بیمه تکمیلی انفرادی به این افراد و با شرایط ساده‌تری ارایه می‌شود.

فرم بیمه تکمیلی چیست؟

بیمه‌شده برای ثبت نام و دریافت خسارت هر رشته‌ی بیمه‌ای به فرم‌های مخصوص آن رشته نیاز دارد. برای استفاده از پوشش‌های بیمه تکمیلی نیز باید در هر مرحله از فرم بیمه تکمیلی مورد نیاز همان مرحله استفاده کنید.

فرم بیمه تکمیلی برای ثبت نام، فرم پیشنهاد بیمه و فرم پرسشنامه سلامت است. برای ثبت نام در این بیمه ابتدا باید درخواست خود را با فرم پیشنهاد به بیمه‌گر تحویل دهید سپس لازم است بیمه‌شده اطلاعات شخصی و بیمه‌ای و وضعیت سلامتی خود را با فرم پرسشنامه سلامت به شرکت بیمه ارایه دهد طوری که بیمه‌شده ارزیابی درستی نسبت به نام بیماری، مدت ابتلا به بیماری، درمان انجام شده و وضعیت فعلی فرد متقاضی داشته باشد.

پوشش‌های بیشتر را از بیمه درمان تکمیلی دریافت کنید.

بیمه تکمیلی با پوشش‌های اصلی و اضافی خدمات درمانی را ارایه می‌دهد. پوشش‌های اصلی هزینه همراه برای افراد زیر 7 سال و بالای 70 سال، هزینه آمبولانس و هزینه‌های بستری و جراحی در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها را جبران می‌کند. اما بیمه‌شده می‌تواند در صورت تمایل و با پرداخت حق بیمه اضافی، پوشش‌های بیشتری را نیز به فرم بیمه تکمیلی خود اضافه کند و از خدمات درمانی تا سقف بیشتری استفاده کند. فرد می‌تواند با خرید پوشش‌های اضافی هزینه زایمان، هزینه جراحی تخصصی، هزینه دارو و ویزیت، هزینه خرید لنز، سمعک، عینک، هزینه خدمات دندانپزشکی و خدمات پاراکلینیکی* که هزینه‌های سنگینی دارند را از شرکت بیمه دریافت کند.

خدمات پاراکلینیکی* مجموعه اقداماتی است که برای تشخیص بیماری به کار می‌رود و شامل سونوگرافی، ماموگرافی، انواع اسکن، انواع آندوسکوپی، استرس اکو، اکوکاردیوگرافی، تست ورزش، تست تنفس، نوار عصب، نوار مغر، شنوایی‎سنجی و بینایی‎سنجی است.